Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Soğan suyunun günümüzde bilinen bir çok faydası bulunmaktadır. Soğan suyunun faydaları nelerdir diye soracak olursak, soğan suyu özellikle kanser önleyici, iltihap sökücü ve alerji önleyici özellikleri oldukça etkilidir. Bunun yanında soğan suyu Folik asit, potasyum, C vitamini, D vitamini, A, B ve B6 vitaminleri yönünden de oldukça zengindir.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Saçların Uzamasına Yardımcı Olur: Soğan suyunun içerdiği sülfür saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç uzaması için gerekli olan kolajen üretimini arttırarak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Soğan suyu vücudumuzu serbest radikallere karşı koruyarak vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesinde ve güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Kemikleri Güçlendirir / Yoğunluğunu Arttırır: Özellikle yaşlılık döneminde olan kadınların kemiklerinde erime sıklıkla görülmektedir. Soğan suyunun içerisinde bulunan GPCS isimli peptin kemiklerin güçlenmesine ve yoğunluğunun artmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra soğan suyu eklemlere ( kemik bağlantı noktalarına ) doğrudan etki etmektedir.

Alerji ve Astıma Karşı Korur: Soğan suyu içerdiği kuersetin sayesinde alerji ve astıma karşı vücudu korur. Bunun yanında kuersetin hava yollarının açılmasını sağlayarak vücudu astıma karşı korur.

Saç Bitini Öldürür: Soğan suyunun içerisinde bulunan sülfür saç bitlerinden kurtulmanın en etkili yoludur. Soğan suyu ile saçların yıkanmasıyla saç bitlerinden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Soğan Suyunun Zararları Nelerdir?

Soğan suyunun çok ciddi bir zararı bulanmamaktadır. Soğan suyu tüketiminden sonra görülen etkiler kısa süreli olup kalıcı etkili değildir. Soğan suyunun zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İlaçlarla etkileşime girdiği taktirde gribin tesirini arttırabilir,
  • Ciltte kızarıklık ve döküntü yapabilir,
  • Midede şişkinlik veya gaza sebebiyet verebilir,
  • Gözlerde yaşarmaya sebep olabilir

Soğan ile adet söktürücü kür tarifi için tıklayınız.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın