Sivilcelere veda edin

Uzmanlar iki kadından birinin mutlaka cilt sorunları, sivilceler ve siyah noktalardan şikayetçi olduğunu aktarmakta.  Her bünye yaşanan stres, hormonal değişkenlikler, beslenme şekline, genetiksel özelliklere, cilt temizleme alışkanlıklarına göre farklı tepkiler vermekte ve genellikle sivilce ve siyah nokta oluşumu ile tepki vermekte.

Sivilcelerin yok olmasındansa oluşmaması için nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeliyiz?

Öncelikle cildimizi mutlaka iyi bir şekilde temizlemeliyiz. Gün içerisinde hava kirliliği, kullandığımız makyaj ürünleri cildimizin hava almasını engeller, gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve bu tıkanıklıklar zamanla iltihaplı sivilce, akne ve siyah noktaya dönüşür. Cilt temizleyici ürünlerimizi dermatoloğumuzla görüşerek cilt yapımıza en uygun olan ürünleri seçmeli ve düzenli şekilde kullanmalıyız.

En önemli savaş aracımız ise beslenme. Beslenmemize özen gösterdikçe cilt sorunlarımızın azaldığını göreceksiniz.  Beslenme alışkanlığınızı düzenlerken öncellikle karbonhidratları beslenme listemizden çıkararak protein ağırlıklı besinleri listemize eklemeliyiz.

Beslenmede öğün atlamamaya ve sık sık ve az yemeğe alıştırmalıyız kendimizi. Gün içerisinde mutlaka 5 öğün yemeye dikkat edip meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermeniz hem vücudunuzu hem de cildinizi besleyecektir. Sebze seçiminde özellikle yeşil sebze seçimi içerdikleri mineral ve vitamin zenginliği bakımından cildinizin temizlenmesine oldukça yardımcı olacaktır.

Su içme alışkanlığınızı geliştirin. Gün içerisinde tüketeceğiniz su sayesinde gün içerisinde tükettiğimiz gıdaların metabolizmada daha hızlı yakılmasını sağlamakla birlikte yağ oluşumunu engellemekte oldukça faydalıdır. Su iç organlarınızın temizlenmesini ve rahatlamasını sağladığı için stresin hayatınızdan çıkmasına da yardımcı olacaktır.

Son yıllarda beslenmemizde oldukça önem arz eden probiyotikler ise hem bağışıklık sistemimizi güçlendirecek hem de vücudumuzu bakterilerden korunmasını sağlayacaktır.  Probiyotikleri toz halinde veya kapsül olarak kullanabilirsiniz, ilaç olarak kullanmak istenilmediği taktirde probiyotik içeren gıdaların tüketilmesi de sindirim sisteminizi düzenleyeceği için cildinizin güzelleşmesinde sağlayacaktır.

İç organlarımızın sağlıklı olması cildimizin de güzel görünmesini sağlayacaktır ve sivilce oranını azaltacaktır. İç organlarımızın özellikle de karaciğerimizin temizlenmesi için detoks önemli bir yer tutuyor hayatımızda. En güzel detoks yöntemi ise bitkisel çaylarla uygulanıyor. Karaciğerimizi rahatlatmak için dulavratotu, karahindiba, kırmızı yonca içeren bitki çayları oldukça yararlı olacaklardır.

Sivilcelerden kurtulmak için doğal yöntem önerileri için tıklayınız.

Ensede ve boyunda oluşan sivilcelerin nedeni için tıklayınız.

Sivilce maskesi nasıl yapılır? Sivilce maskesi tarifleri için tıklayınız.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın