Sivilce maskesi nasıl yapılır?

Sivilceler patladıktan sonra ciltte küçük yaralar oluştururlar. Bu yaralar iyileşse de geriye kahverengi, pürüzlü veya çukur sivilce lekeleri bırakırlar. Bu yazımızda sizinle sivilce izlerini kaybetmek veya en azından rengini soldurmak için doğal yöntemler paylaşacağız ve sivilce maskesi nasıl yapılır detaylı bilgi vereceğiz.

E Vitamini : E vitamini cilt bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. E vitaminini eczanelerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz. E vitamini cildinizin sağlıkla ışıldamasını, yenilenmesini sağlar, kırışıklıkların oluşumunu önler ve cilt tonunu eşitler. E vitaminini her gün hafif hareketlerle uygulamaya devam ederseniz, cildinizin zaman içinde lekelerden arındığını ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Aloe Vera : Bitki özlerinden elde edilen posanın yenileyici bir etkisi vardır. Aloe vera özellikle yenileyici yapısı ve çatlak izleri, yanıklar ve akne izlerinin tedavisinde etkili olmasıyla bilinmektedir. En az bir çay kaşığı aloe vera özünü yaralarınıza uygulamanız yeterlidir. Bu şekilde 30 dakika bekleyin ve ardından ılık suyla yıkayın.

Kuşburnu Yağı : Tıpkı bal gibi kuşburnu yağının da yenileyici bir etkisi vardır. Lekeli ciltler için doğal bir tedavidir. Yeni dokuların oluşmasına yardımcı olarak çatlak izleri gibi lekeleri yok eder. Kuşburnu yağını yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

Limon : Cildinizi beyazlatmak için mükemmel bir yöntemdir. Yatmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. Ufak bir pamuk parçasını limon suyuyla ıslatın ve lekenin bulunduğu yere yaklaşık 15 dakika boyunca uygulayın. Limon uygulamasında dikkat etmeniz gereken şey, bu şekilde güneş ışınlarına maruz kalmamanız gerektiğidir. Aksi takdirde cildinize büyük zararlar verebilirsiniz. Limon suyu uygulaması için en uygun vakitler, akşam saatleridir.

Sivilce maskesi nasıl yapılır?

Kil maskesi, zerdeçal – limon suyu maskesi ve sivilce yaraları için limon maskesi tariflerini sizlerle paylaşacağız.

Kil maskesi malzemeleri 

 • 1 yemek kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı çay ağacı yağı
 • 1 çay kaşığı buğday yağı
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • Karıştırma kabı

Kil maskesi hazırlanışı ve uygulanışı

1 yemek kaşığı kilin üzerine diğer malzemeleri ekleyin. Hafif sulu krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Kilin katılığına göre ılık su ile inceltme yapabilirsiniz. Yüzünüzü iyice temizleyin ve hafifçe kurulayın. Hazırladığınız sivilce maskesini yüzünüze parmaklarınız veya bir yüz fırçası vasıtasıyla sürün. Maske kuruyana kadar (15-20dk) bekleyin. Yüzünüzü ılık su ile yıkayarak maskeyi temizleyin ve yüzünüzü nazikçe kurulayın.

Zerdeçal – Limon suyu maskesi malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Karıştırma kabı

Zerdeçal – Limon suyu maskesi hazırlanışı ve uygulanışı

1 yemek kaşığı zerdeçal tozunu 1 çay kaşığı limon suyu ile karıştırarak krem kıvamına getirin. Sivilce izlerinin bulunduğu bölgeye uygulayın. 15 dakika bekleyin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kurulayın ve hafif bir nemlendirici kullanın. Bu işlemi günde iki kez yapın. (cildiniz hassas ve alerjik ise bu yöntem sizin için uygun olmayabilir)

Sivilce yaraları için limon maskesi malzemeleri

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 2 çay kaşığı süt

Sivilce yaraları için limon maskesi hazırlanışı ve uygulanışı

Hepsini karıştırarak izlerin bulunduğu bölgelere 7-10 gün boyunca sürün. (Limon suyunu uyguladıktan sonra güneşe çıkmayın.) Gözle görülür şekilde fark belli olacak.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın