Sindirim Sistemini Destekleyen Gıdalar

Çok sık bir şekilde kabızlık sorunu yaşıyorsanız eğer ve son zamanlarda sürekli sindirim sisteminde sorun yaşıyorsanız eğer doktorunuzun vermiş olduğu reçeteye ek olarak sizlere önereceğimiz sindirim sistemini destekleyen gıdalar tüketebilirsiniz.

Sindirim sistemini destekleyen gıdalar;

Probiyotikler

Canlı organizma içeren probiyotik gıdalar bağırsaklarınızda yaşamış olduğunuz emilim sorununun giderilmesinde çok önemli ve aktif bir rol oynamaktadır. Özellikle de probiyotik içerikli olan yoğurt ve süt tüketimi bağırsakta yaşanabilecek sendromların etkilerini azaltabilir.

Meyan Kökü

Reflü ve mide yanması gibi hazımsızlık sorunlarını tedavi etmek adına çok uzun yıllardır kullanılan doğal bitkilerden birisidir. Fakat meyve vermiş halinin yüksek tansiyona sebep olabileceğini de unutmamak gerekmektedir. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Nane Yağı

Yapılan bazı çalışmalara göre nane yağı bağırsak sendromunun sebep olmuş olduğu şişkinlik ve ağrıları azaltmada kullanılmış olan tedavi yöntemlerindendir. Nane yağı içerikli olan kapsüller mide de çözülmemektedir. Yağın bırakılmış olduğu kalın ve ince bağırsaklardan geçmektedir.

Papatya

Birçok hastalık için kullanılmış olan papatyalar, mide ağrısı, kolik ve mide bulantısı tedavilerinde kullanılmaktadır.

Zencefil

Mide hareketlerini tedavi etmek adına kullanılmış olan zencefil, özellikle de hamilelik döneminde görülen kusma ve mide bulantısını gidermeye yardımcı olmaktadır.

Psyllium takviyesi

Kuzey Afrika’nın Akdeniz’in ve Asya’nın belli başlı bölgelerindeki Plantago Ovata isimli bitkisinin ezilmiş tohumlarından elde edilmiş olan bu bitki, çözünür lif anlamında fazlası ile zengindir. Bu bitki kabızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek lif içerdiği için bağırsaklarda bulunan suyu emebilir. Bu yüzden bu takviyeyi tüketildiği zaman yanında fazlası ile su takviyesi yapılması kabızlığı azaltır.

Ayrıca polen gibi alerjik rahatsızlığı olan kişilerin doktor kontrolünde alması önerilmektedir.

 L-Glutamin

Glutamin vücudunuzda doğal olarak bulunmaktadır. Bağırsakları ve diğer organları desteklemektedir. Bazı hekimler ek L-glutamin’in ameliyat, enfeksiyon ve ya stres ile artış gösteren ishalin hafifletilmesine fazlası ile yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Fakat bunu da doktor kontrolü aracılığı ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yazımızda belirttiğimiz tüm gıdaları tavsiye olarak düşünmeli ve tedavi yönetimi olarak uygulamamalısınız. Herhangi bir istenmeyen durumda lütfen doktorunuza başvurunuz.

Sağlıklı günler dileriz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın