Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

 Saç dökülmesinin nedenleri neredeyse tüm insanlar için oldukça can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Çoğu insan için saç şekilleri kendi tarzlarını yansıtmakta iken çoğu insan içinde estetik olarak görmektedir saçlarını. Saç dökülmesi genellikle erkekleri daha çok etkileyen bir problem olarak gözükse de kadınlarında mevsim geçişleri, hormonal sebepler ve beslenme şekillerinden dolayı saç dökülebilmektedir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için 2 yol uygulanmaktadır. Bu yollardan en birincisi saç dökülmesinin nedenini bulmak, ikinci yöntem ise sorunun çözümüne ulaşmaktan geçmektedir.

Saç dökülmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yaşlılık / Yaşlanma: İnsan vücudu yaşlandıkça saç telleri beyazlar ve incelmeye başlar. Bununla birlikte saç dökülmeleri de gözlenebilir. Yaşlılıkta saç dökülmesinin önüne geçmek için vücut için gerekli vitamin ve mineralleri vücuda almak gerekir
  • Genetik Faktörler: Genetik olarak vücudumuza atalarımızdan bir çok hastalık vücudumuza katılmış olabileceği gibi saç dökülmesi sorunu da genetik olarak bünyenize kalıtılmış olabilir. Genetik faktörlerden kaynaklanan saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız uzman bir doktora gözükerek doktor kontrolünde saç dökülmenizi yavaşlatabilir veya durdurabilirsiniz.
  • Hormonal Dengesizlikler: Menopoz, doğum kontrol hapları, tiroit problemleri gibi sebepler özellikle kadınların hormonal değerlerini bozarak saç dökülmesine sebep olmaktadır.
  • Yoğun Stres: Özellikle yoğun stres altında olan ve stresli bir iş hayatı içerisinde olan bireyler ani bir şekilde saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalabilmektedir.
  • Çeşitli Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri: Özellikle saçkıran, saç derisinde oluşan sedef ve kıl kökü iltihabı saç dökülmesine sebep olmaktadır.
  • D Vitamini Eksikliği: D vitamini eksikliği olan bireylerde saç dökülmesi problemi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. D vitamini eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesinin önüne geçmek için güneşlenme imkanınız var ise bol bol güneşlenerek, güneşlenme imkanınız yok ise D vitamini takviyesi alarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.
Son Yazılar
Bir cevap bırakın