Polikistik Over Sendromu

Kadın vücudunda bulunan iki yumurtalık, bir adet döneminde döllenmeye müsait bir olgun yumurta geliştirir. Bu yumurta gelişimini ve olgunlaşmasını “Follikül” adı verilen içi sıvı dolu bir kesecikte tamamlar. Polikistik Over Sendromu esnasında ise birçok yumurta aynı anda olgunlaşmaya çalışır fakat bunu başaramazlar. Sonuçta bir çok yumurta vardır ama bunların hiçbiri gelişip döllenme yeteneği kazanamazlar. Ultrason muayenesinde ise yumurtalıklar, içerisinde gelişmemiş yumurta bulunan bir çok kesecik yani birçok kist şeklinde görülür.

Çocuk sahibi olmak amacı ile tüp bebek merkezlerine başvuran kadınların yaklaşık %20′ sinde yumurtlama problemi mevcuttur. Yumurtlama problemlerinin en önde gelen sebebi ise Polikistik Over Sendromu adı verilen durumdur. Özellikle bir kadın düzensiz adet görüyor, tüylenmede artış mevcut ve kilosu da normalin üzerinde ise, bu sendromdan kuvvetle şüphelenilmeli, gerekli muayene, ultrason ve tetkikler yapılarak durum açıklığa kavuşturulmalıdır.

Polikistik Over Sendromu belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtileri oligomenore ve amenore (adet görememe), yani düzensiz adet döngüsü ve adet sırasındaki kanamanın çok az veya aşırı fazla olacak şekilde düzensizleşmesidir. Ayrıca, yumurtlama olmamasından dolayı kısırlık ve metabolik düzensizlik ve bozukluklardan dolayı da obezite ve insülinin işlenmesinde değişiklikler görülmektedir.

Küçük bile olsa Polikistik Over Sendromunun çok ciddi hormonal değişikliklere neden olabildiğini, özellikle de Androjen değişikliğini unutmayın. Bu değişiklikler, göğüs ve yüz bölgesinde tüylenmenin artışı, göğüslerde küçülme, sesin derinleşip kalınlaşması, saç dökülmesi veya kellik, klitorisin büyümesi;  kasık bölgesi, boyun, göğüs ve koltuk altı bölgelerinde akne veya yağ bezesi şeklinde dışa vuran kütleler şeklinde görülebilirler.

Tedaviyi planlarken öncelikle bu hastaların diyetisyen gözetiminde ideal kilolarına inmeleri sağlanmalıdır. Gerekirse insülin direncini kırmak için şeker hastalarında kullanılan “Metformin” ilaç tedavisi bu dönemde kullanılabilir. Tıbbi tedavi ve kilo kaybı sonucunda adette önemli oranda düzelme olabilmekte, yumurtlama probleminin ortadan kalkmasıyla bazen gebelik kendiliğinden oluşabilmektedir. Ancak bu işlemlerden sonra adet düzensizliği devam ediyorsa, yumurtlamayı uyaran ilaçlar ve hormon iğneleri uygulanabilir. Bu takipler sonucu gelişen yumurtalardan normal ilişki önerilerek veya aşılama yöntemi ile gebelik oluşturulmaya çalışılır. 3-4 kez yapılan takip ve aşılama ile gebelik elde edilememiş ise tüp bebek yöntemine geçilmesi önerilir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın