PMS – Adet Düzensizliğinin Sebepleri

PMS yani genel adı ile Adet düzensizliği kadınların yaşadığı en büyük sorunlardan biri. Bazı kadınlar adet günü gecikmesini mutlulukla karşılıyor olabilir ama unutulmamalı ki adet vücudumuzun kedini temizlemesi açısından da oldukça büyük önem taşır. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar bu dönemlerde her zamankinden daha gergin ve asabi olurlar, bu olumsuzlukların yanı sıra bazı hastalıklarda adet düzensizliği oluşmasına neden oluyor.

Psikolojimiz

Psikolojimizin düzenlenmesinde iş ve ev hayatımızda karşılaştığımız sorunlar, arkadaşlarımız ile ilişkilerimizde yaşadığımız sıkıntılar psikolojimizin bozulmasına, vücudumuzun ve beynimizin strese girmesine neden olduğu için adet düzensizliği yaşamaya başlıyoruz.  Adet düzensizliği yaşadığınız dönemlerde hayatınızdaki olumsuzlukları mutlaka incelemeli ve gerek gördüğünüz taktirde uzmanlardan destek almalısınız.

Hayatınızın değişmesi

Herkesin hayatında mutlaka rutinleri ve belirli bir düzeni vardır. Hayatınızda yaşadığınız değişkenlikler rutinlerinizin bozulmasına neden olduğunda yoğun stres altına girmek ve yeniden rutin oluşturmak, yeni yaşantınıza alışmak için çaba sarf etmeniz düzensizliğine neden olan etkenlerdendir.

Hastalıklar

En basit soğuk algınlığından tutun da geçirdiğiniz büyük operasyonlarda bile vücudunuzun dengesi değişeceğinden adet düzensizliği yaşamanız oldukça doğal bir durumdur. Hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlarda adet tarihlerinizin değişmesine veya uzun süre adet olmamanıza neden olabilmekte.

Aşırı zayıflık ve fazla kilo

Aşırı zayıf olmanız veya fazla kilolu olmanız adet tarihlerinizde veya adet sürenizde sandığınızdan daha fazla etkiye sahip. Adet düzensizliğinizin başladığı dönellerde aşırı kilo kaybı yaşadıysanız veya herhangi bir sebepten dolayı kilo aldıysanız uzman yardımız alarak dengeli beslenme ve spor sayesinde tekrar düzenli adet tarihlerinize kavuşabilirsiniz.

Menopoza girmek

Vücudunuzun doğurgan döneminin bitmesi ile birlikte yaşanan hormon değişikliği ve metabolizma değişiklikleri adet düzensizliğine neden olmaktadır, doktorunuz ile görüşerek bu süreçte kullanabileceğiniz ilaçlar hakkında bilgi almak ve beslenme düzeninizi değiştirmek stresten uzak bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın