Panik Atak Neden Olur?

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak insanların çok üst düzeyde oluşan kaygıları sebebiyle oluşmaktadır. Panik atağı olan bireylerde panik atak oluştuğu sırada ortada herhangi bir sebep yada neden yokken çok yoğun bir korku hissedilir. Panik atak nöbetleri ani bir şekilde ve korkutucu bir düzeyde olduğundan dolayı panik atak sırasında birey kontrolünü kaybeder ve panik hastalığı olan bireyler beyin kanaması veya kalp krizi geçirip ölebileceğinizi düşünür.

Panik atak nöbetleri değişiklik gösterebilmektedir. Panik atağı olan bireylerde belirtiler fizikselde olabilir. Özellikle bu belirtiler çarpıntı ve terleme şeklinde de olabilir. Her birey her an panik atak geçirebilir. Bugüne kadar herhangi bir panik atak belirtisi olmayan bireylerde herhangi bir olayın bireyi tetiklemesiyle birlikte panik atak geçirebilirler.

Panik atak, bireylerde herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın da görülebilir. Panik atak nöbetleri bireylerin en sıkıcı, en üzücü, en korkutucu deneyimlerinden kaynaklandığı da söylenebilir. Günümüzde panik atağın nedeni tam olarak belirlenememiş olsa da günümüzde en çok erkeklerde panik atak sorununa rastlanmaktadır.

Panik atak nöbetleri süre bakımından değişkenlik göstermektedir. Panik atak nöbetleri genellikle 10-15 saniye aralığında sürse dahi panik atak geçiren bireyleri 10 ile 30 dakika arasında etkisi altında bırakmaktadır. Panik ataklar bazı durumlarda saatlerce de sürebilmektedir. Bu panik atakların sebepleri genellikle açık hava korkusu ve tehlikeli bir durumdan kaçamama korkusundan kaynaklanmaktadır.

Panik Atak Nedenleri

Panik atak veya panik bozukluğunun nedenleri günümüzde hala tam olarak belirlenememiş olmasına rağmen bazı dış etkilerin panik atak halini tetiklediği bilinmektedir.

Panik atak nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

– İlaçlar ve Uyarıcı Maddeler

– Taciz ve Travma Durumu

– Yoğun Stres

– Genetik ve Beyin Faktörleri olarak sıralanabilir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

– Bazı durumlarda ellerde ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma hissi

– Titreme ve terleme hali

– Bireylerde bayılacakmış hissi ve baş dönmesi hali,

– Nefes almada zorlanma ve boğulma hissi

– Göğüs ağrısı ve kalp çarpıntısı panik atağın belirtileri arasında yer almaktadır.

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. Hande
  Aralık 8, 2017 at 14:21
  Cevapla

  merhaba. bende panik atak hastasıyım. çocoğum okula gittiği zaman sürekli başına bişey gelecekmiş gibi hissediyorum. oğlum dersteyken sürekli bende onunla okula gidip geliyorum ve koridorda belkiyorum. ne olur bana yardımcı olun hayatımı yaşayamıyorum artık.

 2. Hayriye
  Aralık 8, 2017 at 14:24
  Cevapla

  aynı sorunlar maalesef bende de mevcut. süreki bitmek bilmeyen kalp çarpıntılarım var

Bir cevap bırakın