Obezite ve Riskleri

Günümüzde milyonlarca kişinin boğuştuğu çok ciddi bir sağlık sorunu olan obezite özellikle zamanında önlem alınmadığı takdirde hayatı allak bullak edebilmektedir. Çoğu zaman yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan bu sorun kimi zamanda genetik özellikler, ilaçların yan etkileri veya benzeri sebeplerden kaynaklanabilmektedir. İdeal kilolarının çok üzerinde olan kişiler için günlük hayatta yapılacak en basit hareketler bile tam anlamı ile işkence haline gelebilmektedir.

Bu sebeple daha küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme alışkanlıkları kazanılmalı ve bu konuda yapılan uyarılara harfiyen uyulmalıdır. Özellikle son yıllarda aşırı derece yaygınlaşmış olan fastfood beslenme alışkanlığı hem sağlığı tehdit etmekte ve hem de obezite rahatsızlığının yayılmasına neden olmaktadır.

Obeziteden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu konuda yapılan tüm uyarılara rağmen halen insanların çocuklarını bilinçsiz bir şekilde büyütmekte ve aslında onlara her şeyi yedirerek kötülük yaptıklarını anlayamamaktadırlar. Bilindiği gibi ideal kilo insanların boyları ile doğru orantılıdır. Bu konuda uzmanlardan yardım almak yeterlidir. Ancak obezite rahatsızlığına yakalanmış kişiler için ideal kilonun çok üzerinde rakamlardan bahsedilmektedir. Aşırı kilolu olan kişiler için birçok farklı hastalığa yakalanma riski de çok yüksektir.

Özellikle kalp krizi riski obez kişilerin karşılaştıkları en önemli tehlikedir. Yağ bağlayan vücut zaman içinde damar tıkanıklığı veya kalp yetmezliği gibi sorunlar ile boğuşmak zorunda kalabilmektedir. Bu sebeple çağımızın hastalığı obeziteye karşı çok daha bilinçli bir şekilde savaşılması gerekmektedir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın