Mantar Hastalığı Nedenleri

Mantar hastalığı nedir?

Mantar hastalığı bir deri enfeksiyonu olup, mikroorganizmaların vücudumuzdaki faaliyetleri sonucu gerçekleşir. Vücudumuzun farklı yerlerinde etkisini gösterebilir. Bu bölgeler tırnak, ayaklar, kasık, saç dersi, kasık bölgesi olabilir. Mantarların en sevdiği en fazla ürediği ortam nemli yerlerdir.

Mantar neden oluşur?

Mantar hastalığı adından da tahmin edileceği gibi gözle görülmeyecek kadar küçük olan mantarlardan oluşmaktadır. Bu mantarlar çevremizde dokunduğumuz ulaşabildiğimiz her yerde olabilir. Mantarların en çok ürediği yerler olarak soyunma odaları, havuzlar yani kısaca sıcak ve nemli yerleri söyleyebiliriz. Ayrıca mantar hastalığı daha önce hastalığı geçirmiş bir kişinin eşyasını kullanarak da bulaşabilir. Mantar enfeksiyonunun oluşma nedenlerine değinmek gerekirse;

İnsan yoluyla bulaşma

Mantar hastalığı, cilt yoluyla bulaşabilir. Mantar enfeksiyonuna yakalanmış birisiyle temasa geçmeniz durumunda hastalığa yakalanma olasılığı artırmaktadır. Bu hastalığa yakalanmamak için temasa geçtiğimiz kişilere dikkat etmeliyiz ve gün içerisinde elimizi ve genel anlamda temas eden yerleri bol su ile ve dezenfektan özelliği olan sular ile yıkamak gerekmektedir.

Eşya yoluyla insana bulaşma

Cilt yoluyla bulaşan mantar enfeksiyonu, mantar hastalığına yakalanmış kişilerin bu eşyalara teması sonrası sizlere de bulaşabilir. Kişisel temizlik olduğu gibi eşyaların da temizliği yapılmalıdır.

Hayvandan insana bulaşma

Bilindiği üzere temas ile bulaşan mantar enfeksiyonu, enfeksiyon barındıran olmuş kedi, köpek gibi hayvanlar ile temas kurulması sonucu insanlara geçmektedir ve bu şekilde hastalık bizlere geçmiş olacaktır.

Topraktan insana bulaşma

Mantar çevremizde ve hatta dokunduğumuz her yerde olabilir. Mantar enfeksiyonuna yakalanma olasılığı olan bir başka yer de topraklarıdır. Enfeksiyon barındıran topraklarla uzun süre etkileşim kalınırsa hastalık bulaşabilir. Bunların hepsi mantarın vücudumuza bulaşması muhtemel olaylardır. Peki, bu hastalığın belirtileri nelerdir biraz da bundan bahsetmek gerekirse;

Mantar hastalığının belirtileri nelerdir?

Mantar enfeksiyonu vücudun birçok bölgesinde görülebilir, bundan dolayı bölgelere göre etkileri farklı olabilir. En belirgin özellikleri ciltte kaşıntı, kızarıklık ve mantar olan bölgelerin tahrişlere sebep olmasıdır. Böyle bir durumla karşılaşması sonucunda herhangi bir sağlık kurumuna başvurulması gerekmektedir. Mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı bu konuda gerekli hassasiyet kesinlikle gösterilmelidir.

Cilt sağlığı ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın