Lazer Epilasyon Zararlı Mıdır?

Genellikle istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyenler tarafından tercih edilen lazer epilasyonun zararları uygulama sırasında kullanılan cihazların türlerinden kaynaklanmadır. Kullanılan bazı lazer aletleri cildin yalnızca üst tabakasına etki ederken bazı lazer epilasyon cihazları da cildin daha alt kısımlarına kadar etki ederek deriye zararlı olabilmektedir.

Lazer Epilasyon Zararlı mı?

Lazer epilasyonun bugüne kadar herhangi bir zararı gözlenmemiş olup yalnızca kısa süreli yan etkileri bulunmaktadır. Lazer epilasyon sonrası oluşacak yan etkiler maksimum 1 ay içerisinde kendiliğinden geçmiş olacaktır.

Lazer Epilasyon Zararları

– Sedef hastalığı gibi deri hastalıklarına sahip olanların lazer epilasyon yaptırmaları oldukça zararlıdır. Sedef gibi cilt problemi olan hastaların lazer uygulaması yaptırdığı durumlarda hastalığın daha hızlı ve daha kolay yayıldığı gözlemlenmiştir.

– Hamile bayanların gebelik süresi boyunca lazer epilasyondan uzak durmaları gerekmektedir. Hamilelikte yapılan lazer epilasyon işlemi anne karnındaki bebeği olumsuz etkiler.

– Yaz aylarında her ihtimale karşı lazer epilasyon yapmamaya çalışılmalıdır. Çünkü yaz aylarında cilde dik olarak temas eden güneş ışınları ciltte kızarma, güneş yanığı gibi sonuçlara sebep olabilir.

– Lazer epilasyon sonrası görülen en büyük yan etkilerden deri yüzeyinde lekelenme ve yanma yapabilmesidir. Bu durumunda önüne geçebilmek için duruma göre 30 veya 50 faktör güneş kremi kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

– Açık tenli bireylerde lazer epilasyon sonrası akne (sivilce) oluşumu gözlenebilmektedir. Ancak etkisi çok fazla sürmeyip yaklaşık 1 hafta sonra cildinizin normale döndüğünü göreceksiniz.

Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Yapılır mı?

Lazer epilasyon yaptırmayı düşünenlerin aklındaki sorulardan en önemlisi “lazer epilasyon genital bölgeye yapılır mı?” sorusudur. Genital bölgenin yapısal olarak koldan bir farkı bulunmamaktadır. Bu yüzden genital bölgeye rahatlıkla lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Yapılan lazer epilasyon uygulaması kesinlikle yumurtalık hücrelerine zarar vermez ve rahim kanseri vb gibi hastalıklara yok açmaz.

Son Yazılar
Yorum ( 2 )
 1. leyla
  Ocak 4, 2018 at 20:47
  Cevapla

  bende lazer epilasyon yaptım ancak şimdiye kadar hiç zararını görmedim

 2. yeşim
  Ocak 5, 2018 at 09:02
  Cevapla

  bende genital bölgeme yaptırmayı düşünüyorum ancak çok korkuyorum. aranızda yaptıran varmı? yardımcı olur musunuz?

Bir cevap bırakın