Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntı Nedenleri

İnsanların vücutlarının belirli bölgelerinde veya bazı durumlarda tüm vücutlarında kaşıntı olabilir. Tıp dilindeki karşılığı pruritus olan kaşıntı sorunu bazen can sıkıcı düzeyde olabilir. Kaşıntı olduğu zamanlar kaşıntının olduğu bölgelerde kızarıklık ve karbartı gibi belirtilerde baş gösterebilir.

Bireylerde özellikle egzama gibi hastalıklar sık sık kaşınmaya sebebiyet verse de böcek ısırıkları, alerjenler, bağırsak hastalıkları ve vücuttaki hormonel değişikliklerde kaşınmaya sebep olabilir.

Çok sık kaşınma problemi yaşayan bireyler değişik çözüm yollarına başvurabilmektedir. Bu yolların başında kaşınan bölgeye soğuk su tutmak, yapısında parfüm bulunmayan cilt bakım ürünleri kullanmak ve teroidli kremler kullanmak gelmektedir.

Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntının bilenen bir çok sebebi bulunmaktadır. Sürekli kaşınma problemi olan bireylerin aklındaki en önemli soru olan “kaşıntı neden olur” sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım..

İlaçlar: İlaçların yapısında bulunan kimyasallar nedeniyle bazı vücutlar ilaçlara karşı alerjik bir tepki verebilirler. Özellikle mantar ilaçları, ağrı kesici ilaçlar, antibiyotik ilaçları gibi ilaçlar vücutta alerji yaparak kaşıntıya sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelik: Bazı kadınlarda hamilelik dönemlerinde vücutlarında değişiklik gösteren hormanlar sebebiyle kaşınma sorunu yaşamayabilmektedirler. Hamilelik boyunca süren bu kaşıntı anne adayları doğum sonrasında kaşıntılarından kurtulurlar.

Cilt Hastalıkları: Egzama, su çiçeği, bit, sedef, uyuz, kepek ve mantar gibi hastalıklar vücutta kaşıntıya sebep olmaktadırlar.

Güneş: Özellikle yaz aylarında güneşin etkisini daha fazla göstermesiyle birlikte özellikle kollarda ve göğüslerde küçük küçük kırmızı noktalar oluşmaya başlar. Bu kırmızı noktalar kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Cildinizde güneşe çıkınca kırmızı noktalar oluştuğunu görürseniz güneşe karşı alerjik tepki verdiğinizi fark edebilirsiniz. Aynı zamanda güneş alerjisinin yanı sıra güneş yanıkları da kaşıntıya sebep vermektedir.

Unutulmamalıdır ki kaşıntılarınız uzun süreli ise, sebepsiz yere vücudunuzun farklı yerlerinde kaşınmalar oluyorsa ve kaşıntılarınız çok şiddetli ise en kısa sürede doktora gözükmeyi ihmal etmeyiniz..

Son Yazılar
Bir cevap bırakın