Huzursuz Bağırsak Sendromu (İBS) Nedir?

İrritabıl bağırsak sendromu (İBS) , halk arasındaki tanımı ile huzursuz bağırsak sendromu bağırsak hareketlerindeki bozuklukların meydana getirdiği bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Huzursuz bağırsak sendromunun en önemli belirtileri aşırı gaz , karında şişlik , ishal , kabızlık ve ya ishal ve kabızlık durumunun sırayla değişkenlik göstermesidir.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Sebepleri Nelerdir?

İBS ( huzursuz bağırsak sendromu) nin bağırsak kasları ve beyin arasında oluşan ileti sorunu neticesinde gelişir. Ancak huzursuz bağırsak sendromunun sebebi bugüne kadar tam olarak bilinememiştir. İBS tıp literatüründe “fonksiyonel grup”ta yer almaktadır. Fonksiyonel gruptan kasıt ise yapılan laboratuvar testlerinde herhangi bir hastalığın belirtisinin olmaması ve tekrarlayan sindirim sorunlarıyla kendisini göstermesidir.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromu (İBS)’nun bir çok belirtisi olmakla beraber , belirtiler şiddeti , türü , süresi gibi bir çok belirti hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir.

-Huzursuz bağırsak sendromunun en önemli belirtilerinden biri karın ağrısıdır. Özellikle yemeklerden sonra hastalarda karın ağrısı gözlemlenir ve hasta dışkılama yaptıktan sonra karındaki ağrıda azalma gözlemlenir

-Huzursuz bağırsak sendromunun en belirgin belirtilerinden biri ise karında şişliktir. İBS hastalarında karında şişlik yemek sonrasında artabileceği gibi stresli dönemlerde ve anlarda da gözükebilmektedir.

-Kabız veya İshal: Huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerde ishal ve ya kabızlık durumu tek başına olduğu gibi birbirini takip edecek şekilde ishal ve kabızlık art arda gözlemlenebilir.

-Dışkılama sırasında dışkı üzerinde mukuslu bir tabaka gözükebilir.

-Geğirme

-Midede bulantı ve yanma görülebilir.

-Kusma , bulantı ve cinsel isteksizlik.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın