Grip Nasıl Geçer?

Grip Neden Olur

Özelikle mevsim geçişleri sırasında, hava değişiminin olduğu mevsimlerde sıklıkla görülen grip bulaşıcı bir hastalıktır. Gribin belirtileri genellikle hastalık başlamadan 1 gün önce başlamakta ve hastalık başladıktan 1 hafta sonra geçmektedir.

Grip kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı grip olan hastalarda kapalı ve aynı ortamlarda bulunmak hastalığın rahatlıkla yayılmasını sağlar. Grip solunum yollarıyla yayılan bir hastalık olduğundan dolayı grip hastalığı olan bireyin öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya saçtığı virüsler sağlıklı bireyler tarafından solunduğu zaman grip virüsü bulaşmış oluyor ve hastalık yayılıyor.

Grip Nasıl Çabuk Geçer?

  • Grip olan hastalar öncelikle bol miktarda C vitamini almalıdırlar. Greyfurt, mandalina, portakal gibi meyvelerin yapısında bulunan C vitamini vücuttaki hastalıkla savaşan vücudun direncini arttırarak vücuttaki virüslerin daha kolay atılmasını sağlamaktadır.
  • Vücuda sıvı halde alınan maddelerin sindirimi daha kolay olduğundan dolayı C vitamini içeren meyvelerin suyunu sıkarak içmek gripten daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Grip olan hastalar Muz haşlaması yapılarak suyunu içebilirler. Haşlanmış olan muz gripten hızlı bir şekilde kurtulmaya yardımcı olacaktır.
  • Ev, iş ortamı gibi kapalı ortamlarda grip salgını varsa, hastanın bulunduğu ortama soyulmuş sarımsak koyarak hastalığın yayılması engellenebilir. Ayrıca hasta olan kişi bol bol sarımsak tüketerek hastalığından hızlı bir şekilde kurtulabilir.
  • Vücut terlediği zaman grip mikrobu ile daha iyi savaşmaktadır. Hastayken nane-limon gibi karışımlar içerek yorganın altına girip terlemek vücudun grip mikrobunu vücuttan daha rahat atmasına yardımcı olacaktır.

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın