Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı Nedir?: Korunmasız cinsel ilişki sonrası istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için 72 saat içerisinde kullanılması gereken haplar ertesi gün hapı olarak tanımlanır. Ertesi gün hapları korunmasız ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alınması gerekmektedir. Ancak şüpheli ilişkiden sonra ne kadar erken kullanılırsa hapın etkisi o kadar yüksek olmaktadır.

Cinsel birliktelik sonrası hemen hamilelik meydana gelmemektedir. İlişkiden sonra  6 gün içerisinde sperm ve yumurta buluşmaktadır. Ertesi gün hapı kullanıldığı taktirde rahim yapısı değişir ve yumurtalıkların üremesi engellenmiş olur. Ancak ertesi gün hapı yalnızca ilişkiden sonra ki 72 saat içerisinde etki etmektedir. Hamilelik oluştuktan sonra ertesi gün hapı kullanmanızın hiç bir etkisi olmayacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalı?

Ertesi gün hapı kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir. Ertesi gün hapını yalnızca acil durumlarda kullanılmalıdır. Ertesi gün yalnızca son ilişkinizden sonra bir koruma sağlayacaktır. Sonraki ilişkileriniz için bir koruma sağlamayacaktır.

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra adet (regl) olmazsanız gebelik riski oluşacağından dolayı en kısa sürede doktora başvurunuz.

Ertesi Gün Hapı Zararları Nelerdir?

Ertesi gün hapı kullanımından sonraki dönemlerde adet (regl) düzensizliği yaşanabilir. Eğer ertesi gün hapı kullanımından sonran adet olmazsanız ve hamilelik belirtileri taşıyorsanız en kısa sürede doktora gözükmelisiniz.

 

Hamilelik şüpheniz var ise en kısa sürede doktorunuza gözükmeyi ihmal etmeyiniz. En sağlıklı bilgi doktarlar tarafından verilen bilgi olduğunu unutmayınız..

Son Yazılar
Bir cevap bırakın