Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte vücudumuz bir çok hastalık tehdidine maruz kalmaktadır. Soğuklara karşı dayanıksız olan bünyeler özellikle grip, boğaz şişmesi gibi hastalıklara rahatlıkla yakalanmaktadır. Bu durumda bireylerin günlük yaşantısını oldukça etkilenmekte ve sosyal yaşamlarının aksamasına da sebebiyet vermektedir.

Kış aylarında özellikle en çok karşılaşan sorun ise boğazların (bademciklerin) şişmesidir. Kış aylarında soğuk algınlığının etkisiyle baş gösteren boğaz şişliği yaz aylarında ise soğuk içeceklerin ve dondurmaların aşırı tüketilmesi ani boğaz şişkinliklerine sebebiyet vermektedir.

Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Boğaz şişmesinin en temel nedeni bademciklerin bakteri ve iltihaplara maruz kalmasından meydana gelmektedir. Vücudumuzda bulunan bademcikler mikrop ve iltihaplarla savaşmakla görevlidirler. Ancak vücuda çok sayıda mikrop ve iltihap girişi olduğunda vücudumuz antikor üretimini arttırmaya başlar. Bu artışla birlikte antikorlar bademciklerde birikmeye başlar ve bunun sonucunda bademcikler şişmeye başlar.

Boğaz Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuz tüm hastalıklara belirli tepkiler verdiği için çoğu hastalığın nedenini kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Aynı şekilde boğaz şişliğinin de belirli bazı belirtileri vardır. Gelin bu belirtileri birlikte inceleyelim.

  • Ses Kısalması: Şişen bademcikler iltihaplanma yaparak ses et tellerini de olumsuz bir şekilde etkiler. Bu sebepten dolayı boğaz şişliği yaşayan bireylerin çoğunda ses kısıklığı oldukça sık görülmektedir.
  • Ağızda Kötü Koku: Bademciklerde oluşan bakteri ve mikropların oluşturduğu bakterilerden dolayı boğaz şişliği olan hastalarda ağız kokusu oluşmaktadır.
  • Yorgunluk / Halsizlik: Vücuda giren bakteri ve mikroplarla savaş halinde olan vücudumuz bir süre sonra yorgun düşeceği için boğaz ağrısı yaşayan hastalar kendilerini yorgun ve halsiz hissedebilirler. Özellikle boğaz şişliği yaşayan bireylerin hastalıkları boyunca yatak istirahati çekmeleri oldukça önemlidir.
  • Ateş: Vücuda giren mikroplarla aynı oranda vücutta ateş de gözlenebilir. Özellikle çocuklarda havale geçirme riskinden dolayı boğaz ağrısı çeken çocukların ateşleri sık sık kontrol edilmeli ve en kısa sürede doktora gözükmelidir.
Son Yazılar
Bir cevap bırakın