Boğaz ağrısına neler iyi gelir?

Dört mevsim sıkıntımız olan boğaz ağrısı aslında vücudumuzun mikroplar ve bakterilere karşı oluşturduğu ilk savunma halkasıdır. Boğazımız ağrımaya başladığında tedbir almamamız durumunda bir evre ileri gidip şişer. Bu yazımda boğazımız ağrımaya başladığında nasıl baş edeceğimiz konusuna bilgi vereceğiz ve boğaz ağrısına neler iyi gelir maddeler halinde listeleyeceğiz.

Boğaz ağrısına neler iyi gelir?

1 – Bol bol su tüketmek: Su tüketmek hastalıkla baş ederken en büyük yardımcımızdır. Çünkü vücudumuz hastalığa sebep olan mikro organizmaları ve bunların oluşturduğu toksinleri, vücudumuz su ile idrar veya ter ile atar.

2 – Tozlu ortamlar ve sigaradan uzak durmak: Bunlardan uzak durmaz, ısrarcı olursak yangına körükle gitmiş gibi oluruz.

3 – Yattığımız yeri nemli tutmak: Kaloriferlerin üstüne su koyarak veya kaynamış suyu biraz odada bekleterek yeterince nemlendirebiliriz.

4 – Doktara gitmek: Bunu yapmak kolay lakin ilaçlar hızlı iyileştirir, fakat ileriye yönelik yan etkileri sıkıntı oluşturur. Tabiki her zaman doktor tavsiyesi alıp verdiği reçetelere uymayı ihmal etmemeliyiz.

5 – Kekik, nane, ıhlamur, bal, limon kaynatmak: Bunların hepsi fayda eder. Ama özellikle yatmadan sıcağı sıcağına içilen limon (daha sonra su içmemek şartı ile) gece terleterek bağışıklık sistemimizin zararlı mikro organizmaları daha hızlı atmasını sağlar.

6 – Karbonat ve tuzlu su ile gargara yapmak: Yarım çay kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı tuzu bir yarım çay bardağında karıştırıp günde birkaç kez gargara yapmak çok faydalı olacaktır.

7 – Sarımsak ve soğan tüketimini arttırmak: Çiğ soğan ve sarımsak doğal antibiyotiklerdir. Pişmiş olarak tüketilirse de fayda eder, ancak besin değerleri fazlası ile düşer.

8 – Oksijenli su veya elma sirkesi ile gargara yapmak: Yoğunlukları fazla gelirse su ile seyreltilebilirler.

9 – Boğazı olabildiğince sıcak tutmak: Sıcaklık yüksek olursa mikroplar daha savunmasız olur. Daha çabuk etkisizlik hale gelirler. Mümkün olduğunca boğazımı sıcak tutmalıyız.

10 – Pastil emmek: İstenmeyen bir durum oluşmaması için doktorunuzdan izin almakta fayda var.

11 – Ve tabi ki sıcacık bir kase çorba: Herkesin bildiği bu yöntem bence en etkili yöntemdir. Sevdiğinizin kişinin (annenizin veya eşinizin) size çorba içirmesi ayrıca psikolojik olarak da moralinizi düzelterek iyileşmenizi hızlandırır.

Boğaz ağrısına neler iyi gelir maddeler halinde listelemeye çalıştık. Boğaz ağrımızın geçmemesi veya daha da ilerlediği durumlarda mutlaka doktorunuza danışın.

Eğer boğazınızda ağrı dışında şişme de oluşmaya başlıyorsa, Boğaz Şişmesi Neden Olur? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın