Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir? Nelere Yol Açar?

BÖBREK YETMEZLİĞİ BELİRTLERİ NELERDİR NELERE YOL AÇAR?

Böbrek yetmezliği,böbreklerin görevlerinin durmasının yada yavaşlamasının sonucunda kanda bulunan tuz,su ve mineral dengelerinin bozulmasıdır.

Böbrekler çalışmadığında elektrolitler ve kirli sıvılar vücutta birikir.Bu atıkların seviyesi arttıkça ölümcül sonuçları doğurmaya sebep olabilir.

Çok az idrar gelmesi veya hiç gelmemesi, ayak ve bacaklarda ödem oluşması böbrek yetmezliği belirtileri arasında ilk sıralarda bulunurlar.

BÖBREK YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Böbrek yetmezliğinin asıl sebebi aşamalarında herhangi bir belirti gözükmeyebilir.Ancak böbreklerin çalışma kapasiteleri azaldıkça vücuttaki su dengesi ve elektrolit denge sarsılmaya başlar.Böbrek yetmezliği bir sonraki seviye geçtiğinde güçsüzlük ve nefes darlığı görülmektedir.Bu noktada vücut genelinde enine veya boyuna şişlik oluşabilir.

Böbrekler tam anlamıyla çalışamadığı için tuvalete çıkıldığında idrar çok az gelir veya hiç gelmez.

İştah azlığı ,mide bulantısı,ve kusma diğer belirtileri arasında gösterilir.Bunlarla birlikte kaygı,sinirlilik hali, zihin karışıklığı ve uyku sorunları meydana gelebilir.

Böbrek yetmezliğinin yukarıdaki sebeplerden ayrı olarak görülen diğer belirtileri ise kas krampları,hıçkırık,kaşıntı,kas seğirtmesi,göğüs ağrısı,kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon olarak devam ettirilebilir.

Böbrek yetmezliği nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterir veya başka bir hastalığın nedenleri ile benzerlik gösterebilir.

Böbrekler her türlü duruma olabildiğince kolay uyum gösterir.Böbrek yetmezliğinin nedenleri, böbreklerin çok ciddi hasar görmeden ortaya çıkmaz.

Bu durumdan muhafaza olmak için belirtiler çok hafif olsa bile doktora gidip gereken testlerin yapılması önerilir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın