Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir? Böbrek Ağrısının Nedenleri?

Boşaltım sistemimizin en önemli organından biri olan böbreklerin vücudumuz için önemli çok fazladır. Vücudun asit-baz dengesini sağlaması, vücudun kan basıncını ayarlaması, vücuda alınan maddelerden yararlı olanları vücuda alıp zararlı olanları ise vücuttan atma gibi bir çok önemli görevi bulunmaktadır. Bu yazımızda böbrek ağrısının nedenlerini ve böbrek ağrısına ne iyi gelir sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Böbrek ağrısının sağlıksız beslenme, soğuk alma, vücut enfeksiyonları gibi bir çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı bazen vücutta çok ağır ağrılar hissedilmektedir. Kadınlar erkeklere göre çok daha fazla böbrek ağrısı çekmekle birlikte bu ağrılar bazen çok ağır hissedilmektedir. Bu ağrılar kimi zaman ilaçlar yardımıyla yatıştırılsa da bazı durumlarda tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Böbrek ağrısı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Böbrek ağrısı çekiyorsanız en kısa sürede en yakın sağlık kurumuna başvurmayı ihmal etmeyin.

Böbrek Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Böbrek ağrısının nedenlerini sıralamak gerekirse;

– Böbrekte oluşan tümörler,

– İdrar yolu enfeksiyonu,

– Doğuştan gelen bir hastalık olan iki böbreğin birbirine yapışık olması (at nalı böbrek)

– Çeşitli sebeplerden dolayı idrar akışının engellenmesi,

– Böbrek içerisinde oluşan kanamalar olarak sıralanabilir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Su: Böbrek ağrısı çekiyorsanız ilk olarak doğal yollardan başvurmanız gereken gıda sudur. Su tüketimi için asla susamayı beklemeyin. Su içmek böbreklerinizin çalışmasını hızlandırarak böbrek ağrılarınızın geçmesine ve azalmasına sebep olacaktır.

Limon Suyu: Limonun yapısında bulunan maddelerden dolayı limon suyu tüketmek vücudunuzdaki sitrik asit seviyesini arttıracaktır. Sitrik asit seviyesinin artmasıyla beraber sık idrara çıkma ihtiyacı duyacaksınız. Bu sayede böbreklerin temizlenmesine yardımcı olmuş olacaksınız.

Kereviz: Böbrek ağrılarının tedavisinde en etkili yollardan birisi ise kereviz tüketiminden geçiyor. Kereviz vücutta oksalata sebep olan besinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olarak böbrek ağrısına iyi gelir. Ayrıca kereviz böbrek ağrısının en önemli sebeplerinden biri olan böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olur.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, böbrek ağrısı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Böbrek ağrısı çekiyorsanız en kısa sürede en yakın sağlık kurumuna başvurmayı ihmal etmeyin.

Sağlıklı günler dileriz.

 

Son Yazılar
Bir cevap bırakın