Aşırı Kafein Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Aşırı Kafein Kullanımının 10 Değişik Zararı 

Tüketim miktarına dikkat edilmediğinde aşırı kafein kullanımının 10 değişik zararı olduğunu biliyor muydunuz?  

Kalbe Zararı 

Günlük kafein alımının olması gerekenden daha fazla artması kalbin ritminin bozulmasına neden oluyor. Kahve içerisinde yüksek miktarda bulunan kafein, kahvenin fazla tüketilmesi durumunda kalpte ritim bozukluğu yaratabiliyor. 

Tansiyonu Yükseltiyor 

Edinburg Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre günde 4 veya bardak kahve tüketen kişilerin kandaki basıncın yükseldiği somnucuna ulaşıldı. 

Mide Ülserine Zararı 

Kahve midenin asit salgılamasını uyarmakta ve aşırı tüketildiğinde ise var olan mide ülserinin daha da kötüleşmesine neden olmaktadır. 

Diyabet Hastalığına Zararı 

Yemek yenildiğinde kan şekeri yükseliyor. Diyabet hastalarında kan şekerinin aşırı yükselmesi ise sağlık sorunlarına yol açıyor. Yemekle birlikte kafein alınmış ise bu durum şeker hastalarının kötü etkilenmesine neden oluyor.  

Vücudun Su Kaybetmesine Neden 

Aşırı kafein alımı vücutta ki suyu çekiyor. Kahve tüketenler sık sık idrara çıkarlar. Bu da vücudun su kaybını ortaya çıkartıyor.  

Migreni Tetikler 

Beyinde bulunan kan hücreleri kafein bileşenlerinden etkileniyor ve özellikle migreni olanlarda baş ağrılarına neden oluyor. 

Mineral Ve Vitamin Kaybına Neden 

Yumurtlamayı olumsuz yönde etkileyen aşırı kafein tüketimi doğrudan kadınlarda doğurganlığı da olumsuz yönde etkiliyor. 

Sinirlilik Haline Neden Oluyor 

Aşırı duyarlılık, sinirlilik ve konsantrasyonda azalma gibi durumların gelişmesine neden oluyor.  

Uyku Düzenini Bozuyor 

Kahveyi çok seven kişilerin merak ettikleri kafein zararlı mı konusuna dair uyku düzenini de bozması şeklinde cevap verilebilir. Özellikle gece saatlerinde kahve içilmemelidir. 

Cilt Kırışıklığına Neden 

Aşırı kafein tüketimi cilt bakımından da tehlike oluşturuyor. Erken yaşlanma sorununu ortaya çıkartıyor. Cilt kırışıkları meydana geliyor.  

Son Yazılar
Bir cevap bırakın